środa, 29 października 2014

Przełom

Postęp technologiczny bezparadonowo wdziera się w nasze życie ze swoimi technologicznie zaawansowanymi buciorami i zmienia nie tylko relacje z innymi ludźmi upychając znajomości w ciasne ścianki globalnej skrzynki pocztowej, ale i zmieniając nasze postrzeganie ograniczeń. Nowatorskie rozwiązania i przełomowe wydarzenia sprawiają że coraz trudniej zaakceptować nam słowo niemożliwe. Odwieczna pogoń za nieśmiertelnością i poszukiwaniami eliksiru młodości nabiera pragmatycznego wymiaru wyrażając się postępem w dziecinie medycyny. W stosunku do lat `50 ubiegłego stulecia statystycznie Polacy żyją o niemal 20 lat dłużej, a sama tylko ostatnia dekada to średnio 3 dodatkowe lata życia naszej populacji. Mimo wszystko mamy jeszcze sporo zaległości względem sąsiadujących państw, jednakże są to zapewne rezerwy możliwe do osiągnięcia dzięki silnie rozwijającej się w Polsce samoświadomości, programach profilaktycznych i promocji aktywnego i higienicznego trybu życia


Zdjęcie plakatu promującego film Bogowie nie bez powodu pojawiło się już na wstępie tego postu. Bestseller kinowy jest świetny z kilku powodów. Po pierwsze ukazuje kulisy przełomowego wydarzenia w dziedzinie transplantologii jakim była w Polsce pierwsza udana operacja przeszczepu serca. 
Po drugie to świetna biografia Zbigniewa Religi. Po trzecie - kunszt aktorski Tomasza Kota powala na kolana. Po czwarte film obala stereotyp rzeczy niemożliwych i otwiera oczy na to czym jest determinacja i jakie są jej koszty. Po piąte to po prostu świetny film :) Nasze koło Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji wybrało się wspólnie do kina i jestem przekonany że każdy z nas polecił by również wam ten film.



Wydarzeniem równie przełomowym co przeszczep serca jest pionierska terapia komórkowa u pacjenta z przerwaniem rdzenia kręgowego, której sukces został ogłoszony w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej we Wrocławiu. Eksperyment miał miejsce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, a jego przebieg był wynikiem współpracy Polsko-Brytyjskiej. Metoda została Opracowana przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza, oraz dr Pawła Tabakowa oraz całego interdyscyplinarnego zespołu lekarzy kliniki neurochirurgi Wrocławskiego USK. Znajomi z innych miast pytają mnie ironicznie czy miałem udział w sukcesie Wrocławskich naukowców - oczywiście nie, ale miałem ćwiczenia kliniczne na tymże właśnie oddziale i w tym okresie w którym leczony był pacjent. Przeznaczenie? raczej zbieg okoliczności, ale ta gwiazdorska świadomość, że choć przez chwilę praktykowało się w miejscu, które dziś trwale odbija się na kartach historii światowej neurochirurgii pobudza dumę i dodaje otuchy:)
Zachęcam do wysłuchania co o całym eksperymencie mówią dr Tabakow i Dariusz Fidyk, który jest pierwszym pacjentem leczonym tą metodą.


Wielka nadzieja dla ludzi z urazami rdzenia kręgowego jaką jest terapia komórkami gleju węchowego wciąż jest w fazie eksperymentalnej. Pan Dariusz Fidyk został wybrany do doświadczenia ponieważ do urazu jego rdzenia kręgowego doszło w mechanizmie przecięcia, który daje dobre rokowania do tego typu leczenia. Uniwersytet Medyczny podał w tym tygodniu informację, że nie prowadzi aktualnie naboru pacjentów do leczenia urazów rdzenia kręgowego, ale przewiduje wszczęcie tego procederu w przyszłym roku i planuje uruchomienie strony internetowej ze szczegółami dla osób zainteresowanych terapią. Postępy w tej sprawie można śledzić na stronie http://www.aksonaxis.org.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aby komentować użyj profilu "Nazwa/adres URL" wpisując swój nick, lub zaloguj się do swojego konta odpowiedniej aplikacji.