poniedziałek, 20 października 2014

Projekt Badawczy

Każda kontuzja w karierze sportowca jest przykrym doświadczeniem, związanym z cierpieniem psycho-fizycznym samego zawodnika, jak i psychicznym osób z jego najbliższego środowiska. Dlatego reprezentując środowisko fizjoterapeutyczne, chcę skutecznie walczyć nie tylko z negatywnymi skutkami treningu sportowego, ale i efektywnie im przeciwdziałać. Zapraszam Cię do uczestnictwa w projekcie badawczym, który pozwoli w przyszłości skuteczniej wykorzystywać dostępne środki diagnostyczne do prewencji urazów w grupie biegaczy.




Jaki jest cel prowadzonych badań?
Projekt badawczy, do którego zostałeś zaproszony poszukuje najbardziej prawdopodobnych przyczyn pojawiania się częstych urazów sportowych i metod przeciwdziałania im. Nowoczesne testy przesiewowe zastosowane w tym badaniu pozwolą ocenić jakie cechy mogą przyczynić się do wystąpienia u Ciebie kontuzji, a które z nich chronią Cię przed jej wystąpieniem. Poprzez obserwację szerokiej grupy biegaczy z okolic Wrocławia, uzyskane wyniki stanowić będą obiektywne źródło danych, nie tylko o skali problemu kontuzji u biegaczy, ale i o jakości narzędzi badawczych, stosowanych do wykrywania zagrożeń wystąpienia kontuzji. Zgodnie z koncepcją medycyny holistycznej projekt badawczy zakłada, że przyczyny kontuzji mogą względem miejsca urazu znajdować swoje miejsce w pozornie odległych sferach ciała. Dlatego traktując organizm jako spójną całość, zostaniesz poddany badaniu oceniającym Twoje umiejętności koordynacyjne, funkcjonalne oraz psychomotoryczne.
     Celem projektu badawczego jest wyselekcjonowanie najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania ryzyka wystąpienia kontuzji i propagowania ich w środowiskach medycznych. Zastosowanie takich narzędzi w praktyce daje możliwość perspektywicznego obniżenia kosztów utrzymania zawodnika, oraz zwiększenie jego wydajności poprzez wprowadzanie właściwych programów usprawniających skutkujących podniesieniem odporności urazowej zawodnika
Na czym polega udział w badaniach?
W pierwszej fazie badań, która będzie miała miejsce na sali gimnastycznej II Liceum Ogólnokształcącego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, przy ulicy Parkowej 18-26, odbędzie się zbieranie informacji i część testowa projektu. Osobiście przeprowadzę z Tobą krótki wywiad, w którym poproszę Cię między innymi o podanie danych kontaktowych, ponieważ będą one niezbędne w kolejnych etapach badania. Zostaniesz zapytana/y również o stan zdrowia oraz zostaniesz poddany pomiarom aktualnego wzrostu i masy ciała. Następnie otrzymasz do wypełnienia ankietę składająca się z 26 pytań dotyczących osiągnięć sportowych, przyzwyczajeń treningowych i wyników obserwacji swojego ciała. Osobny kwestionariusz złożony z 15 pytań służy identyfikacji osobowościowej którą reprezentujesz. Ostatnim z zastosowanych testów jest Functional Movement System, składający się z kilku nieskomplikowanych zadań ruchowych w niestabilnych pozycjach. Na jego podstawie oceniona zostanie stabilność posturalna oraz lokalne i globalne wzorce ruchowe.
Podczas tego spotkania, zostanie wręczony Ci identyfikator z numerem rejestru w naszej bazie danych wraz z moimi danymi kontaktowymi, a także nazwą jednostki naukowej prowadzącej badania. Identyfikator należy przechowywać przez cały okres trwania badań, ponieważ zawiera on dane kontaktowe, które są niezbędne do komunikacji z zespołem badawczym.
Po około 6 miesiącach od rozpoczęcia badań część testów zostanie powtórzona
w celu aktualizacji danych pozyskanych w pierwszej fazie projektu.
Drugi etap nastąpi bezpośrednio po pierwszym zebraniu wyników testów
i zakończy się po upływie roku od ich rozpoczęcia. W tym czasie będziesz poddany obserwacji, monitorującej Twoje samopoczucie, dolegliwości i ogólnie pojęty stan zdrowia. Zachodzić to będzie na drodze mailowej, pomiędzy adresem wskazanym przez Ciebie na początku badań, a adresem zamieszczonym na identyfikatorze (kontuzjologia@gmail.com). W temacie wiadomości, należy wpisać numer rejestru podany na karcie, a w treści wiadomości zawrzeć opis charakteryzujący dolegliwości.
Dlaczego okres obserwacyjny jest taki ważny?
Cel projektu zostanie osiągnięty po nakreśleniu związków przyczynowo - skutkowych pomiędzy cechami zawodnika, a jego dolegliwościami i kontuzjami. Dlatego każda dolegliwość, która utrudni realizację działań sportowych, ma dla przebiegu badań decydujące znaczenie i powinna być odnotowana i przeanalizowana w świetle wyników przeprowadzonych testów. Wyniki takiej analizy, zostaną w jak najkrótszym czasie odesłane na adres zgłaszającego, wraz z instruktarzem szybkiego reagowania przeciwdziałającego rozwinięciu się kontuzji. Jest to niewątpliwą korzyścią dla badanych zawodników, dając im metodyczną przewagę nad zawodnikami nie objętymi tego typu opieką.
 
Jakie korzyści można uzyskać z udziału w badaniach?
Przede wszystkim przez cały okres trwania badań masz możliwość bezpłatnej konsultacji fizjoterapeutycznej. Poza tym, trener otrzyma wyniki wstępnej analizy przeprowadzonych testów przesiewowych, opisujących ogólny stan grupy zawodniczej, z ewentualnym wyszczególnieniem zawodników przedstawiających niepokojące symptomy.
Czy udział w badaniach jest bezpieczny?
Udział w badaniach jest absolutnie bezpieczny. Projekt badawczy do którego przystępujesz otrzymał pozytywną opinię komisji bioetycznej, nad jego przebiegiem czuwa zespół medyczny, a wykonawca (Thomas Greschutz) został w tym kierunku odpowiednio przeszkolony i dysponuje odpowiednimi certyfikatami. Dane personalne przekazane organizatorowi badań będą pilnie strzeżone, a wszystkie wyniki badań, będą opatrzone jedynie kodem rejestru, co uniemożliwi ewentualnym osobom trzecim powiązanie wyników z danym zawodnikiem. Wszystkie wątpliwości osoby badanej, mogą być kierowane w formie zapytań do osób prowadzących projekt osobiście, lub w korespondenci mailowej pod adresem kontuzjologia@gmail.com. Rzeczowo argumentując swoją decyzję badany może odstąpić od udziału w projekcie badawczym na dowolnym jego etapie.
Do czego potrzebna jest zgoda?
Wyrażenie pisemnej zgody jest dla organizatora badań dowodem, że uczestnik badania, świadomie uczestniczy w eksperymencie medycznym i zna jego cele, oraz został poinformowany o przebiegu badań. Wyrażana jest zgoda tylko na te badania
i działania, które zostały wymienione powyżej.
Co się stanie z wynikami projektu?
Wyniki zostaną opublikowane w medycznej literaturze specjalistycznej. Dane personalne uczestników projektu, nie zostaną wykorzystane w żadnej publikacji. Badania nie będą wykorzystywane do celów komercyjnych i żaden z badaczy nie będzie czerpał korzyści majątkowych z tytułu tych badań.
Kto jest organizatorem badań?
Projekt realizowany jest z ramienia Zakładu Rehabilitacji w Dysfunkcjach Narządu Ruchu Katedry Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Koszty projektu pokrywa prywatna strona internetowa www.nadruchliwi.blogspot.com.
Kontakt celem uzyskania bliższych informacji:
Realizator projektu badawczego :
Thomas Greschütz; tel.: 508 605 318 / e-mail: kontuzjologia@gmail.com

Kierownik techniczny projektu:
mgr inż. Sławomir Jarząb; e-mail: slawomir.jarzab@umed.wroc.pl
Kierownik naukowy projektu:
dr Krzysztof Aleksandrowicz; e-mail: krzysztof.aleksandrowicz@umed.wroc.pl

Dziękujemy za uczestnictwo w projekcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aby komentować użyj profilu "Nazwa/adres URL" wpisując swój nick, lub zaloguj się do swojego konta odpowiedniej aplikacji.