poniedziałek, 3 marca 2014

YUMEIHO

Zgodnie z zapowiedzią, ruszamy na podbój nieznanych
rewirów medycyny dalekiego wschodu. Na początek za cel przyjąłem zapoznanie się z metodą Yumeiho, stanowiącą połączenie mądrości medycyny chińskiej z japońską perfekcyjnością i precyzją. Do Polski oficjalnie metoda zawitała w 1991 roku. Niektóre źródła tłumaczą termin Yumeiho dosłownie jako "równowagę miednicy". Twórca metody dr. Saionji Masayuki wyjaśnia jednak, że nazwa składa się z ciągu 3 znaków symbolizujących wzmocnienie, siłę życiową i sposób działania.

Terapia tą metodą opiera się na mobilizacjach, manipulacjach, masażu i trakcji. Zbiór 100 technik stosowanych na obszarze całego ciała, skupia się na przywróceniu właściwego ułożenia kości budujących obręcz miedniczną. Działania te motywowane są ideą, według której zaburzenia mające źródło w tej okolicy, rzutują na nierównomierne obciążanie kończyn, przez co wskutek mechanizmów kompensacyjnych dochodzi do zmian w obrębie całego układu ruchu. Taki stan jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych stawów i może dawać objawy neurologiczne w postaci chorób zarówno narządu ruchu jak i narządów wewnętrznych.
To co najbardziej tajemnicze i fascynujące w metodzie Yumeiho, to diagnostyka. Obok pomiarów długości kończyn i zakresu ruchów w stawach zawiera ocenę wyglądu twarzy, co w konwencjonalnym podejściu do zaburzeń miednicy nie odnajduje żadnych powiązań.
Wizyta u naturopaty operującego powyższą sztuką, obejmuje około godzinną sesję leczniczą, odbywającą się na materacu rozłożonym na podłodze.
Aby pracować tą metodą, należy ukończyć kurs pod okiem instruktora, który odebrał nauki bezpośrednio od autora metody. Szkolenie składa się z 7 stopni wtajemniczenia określanych jako dan. Każdy dan stanowi okres jednego roku nauki zakończonego egzaminem, jednak uprawnienia terapeutyczne daje uzyskanie dopiero 3 dan`u.  5,6 i 7 dan to stopnie instruktorskie, gdzie nauczycielem może zostać jedynie absolwent 7 poziomu z pozytywnym wynikiem egzaminu. Instytucją kontrolującą jakość i autentyczność metody Yumeiho na terenie Polski jest Polskie Stowarzyszenie Yumeiho
Aby dać pełniejszy obraz opisywanej metodzie, wygrzebałem historyczne nagranie wywiadu z dr Saionji Masayuki, zrealizowane w studiu TV Rzeszów podczas wizyty mistrza w Polsce w 1997r. :) 



1 komentarz:

  1. Wrzesien 1989 to początek yumeiho w Polsce. pierwszy kurs w Rzeszowie. II Dan jest tez terapeutą ale pod "szczególną opieką" swojego nauczyciela. Może się douczać i praktykować u niego nieodpłatnie aż do zdania egzaminu na III Dan. Szkolenie sklada sie tylko z 3 stopni. Wyższe stopnie sa uzyskiwane na innych zasadach. klasyczny zabieg yumeiho trwa 40-45 minut. Wymagane odstepy pomiędzy uzyskaniem kolejnych Danów nie wynoszą jeden rok. To tyczy sie tylko okresu pomiędzy II danem a III Danem. To z grubsza tyle.

    OdpowiedzUsuń

Aby komentować użyj profilu "Nazwa/adres URL" wpisując swój nick, lub zaloguj się do swojego konta odpowiedniej aplikacji.